Sagan om Isfolket
http://shailina.se/Isfolket/

Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???
http://shailina.se/Isfolket/viewtopic.php?f=6&t=7020
Sida 1 av 2

Författare:  Eleina [ 22 november 2011, 20:02 ]
Inläggsrubrik:  Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Förtjänar inte våran sorgsne, vänlige, vanmäktige, hjärtevärme gud en egen kyrka?

Vad tycks om min önskan?

Författare:  Villemo Kalebsdotter [ 22 november 2011, 20:33 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Han er jo ingen gud men en salvet kjerub ( engel) Jeg forstår ikke helt hvorfor noen skulle gi ham en kirke?

Författare:  Galgdockan [ 23 november 2011, 01:31 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Nja, då Lucifer är en fallen ängel som fördrivits så är väl han "inte värdig" nog?

Jag vet inte om ngn kyrka som blivit tillägnad ngn ängel öht. (vilka finns? Jag är sorgligt upplyst om detta) kyrkor brukar vara tillägnade Gud, Guds son, jungfrun, Guds grav och vissa helgon.
Eller var de på ngt annat sätt du tänkte?

Lucifer är ju "den ljusbringande" Men han har ju också blivit synonym med Satan och Inom den kristna kyrkan finns det nog ingen som helst tanke att tillägna "kyrkans värste fiende" en helgedom.

Författare:  Rexy [ 23 november 2011, 08:40 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Om han tilegnas att vara satan finns det en kyrka redan. Vår herre Satans kyrka finns i Norge (grungläggar'n är tillfäldigen en god vän till mig..) men jag tror inte att Satan och Lucifer är samma.

Författare:  Eleina [ 23 november 2011, 10:42 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Inte Satan!! Den Lucifer som beskrivs i Isfolket!! Dem är inte samma sak!!

Okej, jag stänger den här tråden innan jag hamnar i bråk med er. "Rätt så eldig över denna frågan".

Författare:  Eleina [ 23 november 2011, 10:44 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Förlåt, klart han inte är. Men dem som, som vi, älskar Isfolket, kan inte vi ha en egen kyrka för våran Lucifer?

"Inser att det kanske är en galen idé, som är dödfödd och utan något hopp om att bli verklighet".

Ni får tycka som ni vill om den här kyrkan, jag tycker det är en vacker önskan.

Författare:  Galgdockan [ 23 november 2011, 13:15 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Rexy skrev:
Om han tilegnas att vara satan finns det en kyrka redan. Vår herre Satans kyrka finns i Norge (grungläggar'n är tillfäldigen en god vän till mig..) men jag tror inte att Satan och Lucifer är samma.

Oj! :shock:
Har du varit där? Hur var den? Hur såg den ut? (Utanför och inuti?)

Eleina! Det är absolut inte frågan om att dissa dig. När du lägger upp en ny tråd, så är det naturligt att få kommentarer som är både för och emot.
Ju mer du förklarar desto lättare blir det att förstå hur du menar. I dina senare kommentarer så tycker jag att det ljusnade (ursäkta ordleken) för mig hur du tänkte.

Lucifer är inte någon gud utan en fallen ängel (nu får du och ni andra rätta mig om jag har fel) och som jag skrev tidigare, så vet inte jag om det är någon ängel som fått någon "egen" kyrka.

Författare:  Eleina [ 23 november 2011, 19:50 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Nej. Men borde inte vi visa Lucifer att vi bryr oss om honom? För hur var det, fick han några chanser sen efter att han blivit besegrad av ärkeängeln Mikael? (Nej, jag menar inte Tarjeis son nu.)

Jag tycker bara vi borde visa vårat stöd för vår fallne ängel. Och för Marco, för han lever väl kvar. (Ursäkta om jag låter löjlig, men det är så jag känner.)

Så, borde vi inte uppsätta en plats att be, tänka på och minnas Lucifer som den han beskrivs som i Isfolket-böckerna, som inte är forumet?

Författare:  Heike [ 23 november 2011, 19:52 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Det kanske du borde göra om du känner så starkt för det, Eleina :)

Författare:  Eleina [ 23 november 2011, 19:55 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Ja, en glänta ute i skogen. Eller en klippa över havet... Lite långt bort kanske. Så borde jag sätta en vas svarta rosor mitt inne, och en svart sten (obsidian) som minne till dem Svarta Salarna.

Lite oreligiöst: #Så får jag en anledning att gå ut också#

Samla örter och sätta där, och verkligen göra det till en helgeplats. Ni är välkomna dit om ni vill.

Författare:  Blodshämnd [ 23 november 2011, 20:25 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Är inte en kyrka just kopplad till kristendomen så det går väl inte att tillbe någon annan än den kristna guden i deras bönelokal? Eller jag vet faktiskt inte.

Men jag tycker som Heike, om du känner så starkt för det så borde du göra det.
Fast om du ska tro på Margit verison så får du inte glömma att Marco sedan 1995 har bott i ljusets rike ;-).

Författare:  Rexy [ 23 november 2011, 22:10 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

men det är väl inget hinder :)
att göra en egen helig plats vidgat den man vill vidga det till är väl fritt fram tycker jag. Jag vet inte om Lucifer skulle uppskatta en kyrka direkt (det är ju något man skapade till Gud, hans rival i hans egna ögon, den som förkastade honom), men en heligdom skulle han nog bli glad för! Jag gillar helt klart ideen med en altare i fri natur.

Författare:  Blodshämnd [ 24 november 2011, 11:30 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Kanske måste förtydliga det jag skrev igår, jag känner att det blev lite otydligt (Skrev via mobilen) :giggle:

Jo, det jag menade var att Kyrka är väl namnet för kristendommens bönelokal på samma vis som att det är Muske för Islam. Därför kanska det inte passar att tillbe Lucifer i de kristnas bönelokal då den är till för deras Gud (fadern, sonen, den heliga anden osv). Jag är också osäker på om en som inte är en gud av något slag kan ha en bönelokal, Lucifer är ju en ängel ingen gud. Idén om något altare tycker jag låter bättre. Men som sagt har inte jag 100% koll på saker som har med religion att göra.

Med tanke på Isfolkets Lucifer så är väl han inte enbart god? Att han hjälpte Isfolket var väl i grund och botten för att hjälpa sig själv, för om han har dem sin sida skulle det vara lättare för han att ta över de Kristans Guds plats på jorden. Jag förstod det som att han ville ta över jorden så att alla skulle tillbe honom och inte någon annan alls. Fast nu kanske jag kommer ihåg det här helt fel?
Måste bara tillägga att jag inte har något emot någon som tillber Lucifer, Gud (eller någon annan gud för den delen) det här sista var bara en liten fundering.

Författare:  Rexy [ 24 november 2011, 11:46 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Nej du minns rätt, Blodis, han hade ju till hensikt att kringkasta kristendommen och ta över i Guds ställe, det var helt rätt. Och han erkände ju att hjälpa isfolket för att bli av med en rival endast. Men även efter en tid för att han gillade dom.

Författare:  Galgdockan [ 24 november 2011, 13:33 ]
Inläggsrubrik:  Re: Förtjänar inte Lucifer en egen kyrka!!!???

Det är inte alls löjligt Eleina.
Jag håller med Heike, Blod och Rexy att det är helt fritt fram att du finner en plats/platser du tycker är fina/lämpliga för eftertanke och vördnad. Blommor, ljus och andra utsmyckningar är helt upp till din egen fantasi.

Sida 1 av 2 Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/